CMV
Platinum Member
As far as most garden veggies go....I can very rarely tell the difference between a squash, cucumber, bean, tomato, ear of of corn, or eggplant from my garden vs one bought in the store. Melons....what I but at the store are typically better since I rarely have luck with watermelon, cantaloupe, or honeydew. Exception is occasionally store-bought looks great but has no taste, but in general I notice little actual difference. Peppers I notice a difference - I think my garden ones are a lot smaller, but definitely more flavor even for mild ones like basic green bell peppers. Jalepeno, Habanero, etc - even more difference and mine are much better. But for example a cherry tomato I walk out and grab right off the vine from my patio compared to one I get in a big container from Costco....to me they're the same or maybe mine is very slightly better in some way. But if I paid myself HALF of min wage for tending to my tomatoes, I'm way ahead financially just getting the Costco ones.
I do my gardening projects (1) for something to do, (2) I think it is a good exercise and developing a skill in case I ever have to rely on doing it to put food on the table/preserve it for later, & (3) it makes me eat a lot healthier for at least pat of the year - covered up with all the veggies I worked hard to grow, not going to let them go to waste, so eat tons of organic veggies all summer, and the winter squash for months after.
Last time I canned beans, I was real proud of 50-some quarts & pints I put up. Then a few days later in WM and noticed canned beans were like 40¢....so not worth all that work. I like knowing if I needed to, I could grow and can a metric crap-ton of beans. But I choose to only grow as many as I'm willing to deal with/eat. I have enough stored food in my "preps" I'm perfectly content growing small amounts of stuff just to do it, but having seeds & canning supplies on hand just in case. Tomatoes even worse than beans as far as effort vs cost of just buying canned. Look at the giant cans of whole peeled tomatoes at Sam's or Costco....real hard to see how cheap those are then do it yourself.....
I just do real small scale, but honestly I have no idea how farmers can make a profit. Equipment, land, taxes, seeds, fertilizer, fuel, workers...everything so expensive yet a bushel of anything is very little $. If WM/Aldi/Lidl/Costco/etc are selling canned corn at 3¢ per ounce, how does a farmer have 200 AC of corn & make money that way? What do farmers get - $4-$5 per bushel max? Dunno.....just seems like it would be very difficult to do a whole lot more than break even and 2 consecutive years of bad harvest would bankrupt you if you were making payments on land, tractors, etc....
We tried pumpkins, planted & harvested a lot. Of course not knowing what the heck we were doing lost/wasted a lot too. But when I tallied it all up, considering $0 for tractor + implements, $0 for my land, $0 for my labor, I still barely broke even when it was all said & done. It was so depressing taking excess pumpkins we didn't sell (ugly, ready too early, insects bored holes, just didn't sell for whatever reason) and feeding them to the pigs at the end of the season. The pigs were thrilled...me, not so much
I do my gardening projects (1) for something to do, (2) I think it is a good exercise and developing a skill in case I ever have to rely on doing it to put food on the table/preserve it for later, & (3) it makes me eat a lot healthier for at least pat of the year - covered up with all the veggies I worked hard to grow, not going to let them go to waste, so eat tons of organic veggies all summer, and the winter squash for months after.
Last time I canned beans, I was real proud of 50-some quarts & pints I put up. Then a few days later in WM and noticed canned beans were like 40¢....so not worth all that work. I like knowing if I needed to, I could grow and can a metric crap-ton of beans. But I choose to only grow as many as I'm willing to deal with/eat. I have enough stored food in my "preps" I'm perfectly content growing small amounts of stuff just to do it, but having seeds & canning supplies on hand just in case. Tomatoes even worse than beans as far as effort vs cost of just buying canned. Look at the giant cans of whole peeled tomatoes at Sam's or Costco....real hard to see how cheap those are then do it yourself.....
I just do real small scale, but honestly I have no idea how farmers can make a profit. Equipment, land, taxes, seeds, fertilizer, fuel, workers...everything so expensive yet a bushel of anything is very little $. If WM/Aldi/Lidl/Costco/etc are selling canned corn at 3¢ per ounce, how does a farmer have 200 AC of corn & make money that way? What do farmers get - $4-$5 per bushel max? Dunno.....just seems like it would be very difficult to do a whole lot more than break even and 2 consecutive years of bad harvest would bankrupt you if you were making payments on land, tractors, etc....
We tried pumpkins, planted & harvested a lot. Of course not knowing what the heck we were doing lost/wasted a lot too. But when I tallied it all up, considering $0 for tractor + implements, $0 for my land, $0 for my labor, I still barely broke even when it was all said & done. It was so depressing taking excess pumpkins we didn't sell (ugly, ready too early, insects bored holes, just didn't sell for whatever reason) and feeding them to the pigs at the end of the season. The pigs were thrilled...me, not so much