rjmack
Platinum Member
i love my tractor, paid cash. 
Last edited:
I bought my tractor and blower to open my lane in the winter , it costed me 10,500. $ and it takes me about one hour to do it. If I include the time to dress up and warm the tractor up , at 90.$/hr it is costing 90.$ + fuel +maintenance +interest every snow fall , I got to sell my tractor , It's costing me 120.$ every time I use it!!!!!:laughing::laughing:
What did you buy with your earnings. I bet income tax cuts into that, unless you aren't claiming it!
If you use it ten times this winter, then it will cost you 1050.00 each time.
I think this was mentioned before in this thread, but I'll revisit it... A penny saved is actually more than a penny earned. Not only do you have to consider the income taxes paid on what you earned, but you also have to consider the sales tax on what you would have spent (dependent, of course, on where you live). Then there are factors like interest on loans that you could pay down with the cash, interested earned if you invested it, etc.
As a result, just because you are paid $25/hr does not mean your time is worth $25/hr. In a typical scenario, you'd only have to save about $18/hr to be worth the same as $25 earned. (Or about $63/hr in the case of the original $90 number tossed out there by the OP)
Isn't there a T shirt that says something like "Economists never stop taking things into account"?
Isn't there a T shirt that says something like "Economists never stop taking things into account"?
WOW! Can't really say I have anything new to add...I just want to be able to say I was part of the "Your time is not free" thread of 2010. I'm having T-shirts made if anyone is interested...:laughing:
On serious note, some of the debate is a little strong...I can see why one of the other tractor sites is promoting itself as "the friendliest tractor site". Don't get me wrong, I love a good debate. I just hate to see things get personal.
I am glad I took all those economics courses though...![]()
I see so many threads where the poster claims they only have a few bucks worth of materials in a project. I always calculate my own "shop hourly rate" into my projects to see whether I am actually saving money by doing some of these things myself. My personal rate is $90/hr.
My current wind powered pond aerator project is rapidly nearing the cost of the commercially available ones using this calc, but I'm in too deep to stop now so I will just go on and see it through.
It's an old habit and hard to break as the urge to do it myself is very strong. I am learning slowly that everything you bring home takes a little piece of your life away from you, whether it is a dozen eggs, a TV or a tractor. Spend your time wisely.
You took economics courses & you're not gonna tell us whether or not your time is free?!? :confused2:
I see so many threads where the poster claims they only have a few bucks worth of materials in a project. I always calculate my own "shop hourly rate" into my projects to see whether I am actually saving money by doing some of these things myself. My personal rate is $90/hr.
My current wind powered pond aerator project is rapidly nearing the cost of the commercially available ones using this calc, but I'm in too deep to stop now so I will just go on and see it through.
It's an old habit and hard to break as the urge to do it myself is very strong. I am learning slowly that everything you bring home takes a little piece of your life away from you, whether it is a dozen eggs, a TV or a tractor. Spend your time wisely.