</font><font color="blue" class="small">( At $8.99/lb I've made a few hudred dollars of jerky. )</font>
Well, I'm still trying to figure out just how 'expensive' $8.99/lb delivered is vs. homemade. Here's my breakdown:
For 1 pound of dry-weight jerky, you need about 3 pounds of meat (you lose a bunch of meat to trimming, then another bunch of weight to drying). At an average of $2.00 per pound of beef, that's $6.00 right there.
Then, figure in your spices. You can use a TON of spices and sauces in jerky... soy sauce, Worcestershire, steak sauce, hot sauce, onion powder, garlic powder, cayenne, salt, pepper, cure, etc... anything exotic and that'll eat another $4.00 out of your budget.
Then you gotta smoke/dry it. Fuel... leaving your gas or electric range open for hours? Smoker wood chips? Electric dehydrators run cheap, but if you're not using one, add another $3.00-$4.00 and your total is running about $14 for a pound of homemade jerky. And that's your COST, not including YOUR TIME. If you'd rather be playing on the tractor or something, well, you have to factor that in too...
Ok, maybe that's a bit high. It's probably closer to say... $8.99/lb! /forums/images/graemlins/cool.gif
BTW, my order with World Kitchens was painless and error free. Very easy, and not one, but two, email confirmations including tracking number and link along with a personal "Thank you". Good business impression, hope the product stacks up.
Well, I'm still trying to figure out just how 'expensive' $8.99/lb delivered is vs. homemade. Here's my breakdown:
For 1 pound of dry-weight jerky, you need about 3 pounds of meat (you lose a bunch of meat to trimming, then another bunch of weight to drying). At an average of $2.00 per pound of beef, that's $6.00 right there.
Then, figure in your spices. You can use a TON of spices and sauces in jerky... soy sauce, Worcestershire, steak sauce, hot sauce, onion powder, garlic powder, cayenne, salt, pepper, cure, etc... anything exotic and that'll eat another $4.00 out of your budget.
Then you gotta smoke/dry it. Fuel... leaving your gas or electric range open for hours? Smoker wood chips? Electric dehydrators run cheap, but if you're not using one, add another $3.00-$4.00 and your total is running about $14 for a pound of homemade jerky. And that's your COST, not including YOUR TIME. If you'd rather be playing on the tractor or something, well, you have to factor that in too...
Ok, maybe that's a bit high. It's probably closer to say... $8.99/lb! /forums/images/graemlins/cool.gif
BTW, my order with World Kitchens was painless and error free. Very easy, and not one, but two, email confirmations including tracking number and link along with a personal "Thank you". Good business impression, hope the product stacks up.