Raising your own meat is EXPENSIVE.
I did it with turkeys...know more, so next time (if there is one) it will be more economical...but ignoring labor and 'overhead' (pen, building, waterer/feed equipment as i had it for chickens) it was $2.85 a pound. Good, but not 2.85 a lb good.
As for beef - you need LOTS of water every day, it can't be let freeze in the winter. So trough, heater. Access to water and elec for that.
Fencing...Hi T, pagewire, barbed, MAYbe elec..some steers will stop and some won't.
Cover- they need at least a run in shed.
MEdical - depends of course, but investigate.
Feed - you can grass/hay raise them - best taste, slowest growth. Corn/grain will fatten them, or finish them off, faster.
I can buy packaged frozen local beef for $2.80lb per quarter steer (about 200lb). I probably can't raise it for that price, ignoring the overhead of fencing/housing - and freezer space for a whole steer of 800lbs.
Locally a GOOD calf for beef can run $400. Cheap calves at auction are usually 'you get what you pay for' - just like some folks take care of their cars and others never wash them and run them into the ground, such is the same with farmers.
2.80lb is typical here.
2.25 ish hanging weight, plus cutting/wrapping.
Wrapped meat is about 1/2 the weight of the live animal.
And you'll have to find a slaughter house/processor and take the steer there. So you'll need a trailer/truck .. or borrow one, or pay for the transportation.
An alterative to raising your own, is to buy one ready for slaughter.
If you check in your local farm publications and or farmers markets, also your local slaughter houses will know of local growers.
You can talk to the growers maybe see some of the operation.
The beef will cost more then store beef. If you pay $3.00 a pound life weigh it will be close to $6.00 hanging and close to or over $8.00
in your freezer.